Czy w 2020 jeszcze warto leczyć zęby? - Dla stomatologów

Endodonta Chorzów

Im szybciej twój stomatolog cię zobaczy

Stan zębów w dużej mierze decyduje i o twoim zdrowiu, i o twoim wyglądzie. Zdając sobie z tego sprawę, powinieneś chcieć zrobić wszystko dla swojego uzębienia. Nawet jeśli dentysta wywołuje u ciebie pewien lęk, musisz go - chc

Czy w 2020 jeszcze warto  leczyć zęby? - Dla stomatologów Endodonta Chorzów
ąc nie chcąc - odwiedzać, bo takich wizyt nic nie jest w stanie ci zastąpić. Zadbaj więc w pierwszej kolejności o absolutne podstawy. Regularne kontrole stomatologiczne są znacznie ważniejsze od skomplikowanych zabiegów, na które nierzadko przeznaczasz olbrzymie pieniądze.

Jedynie gabinet dentystyczny pozwoli ci cieszyć się pięknym, zdrowym i pełnym uzębieniem. A musisz wiedzieć, że wraz z upływem lat stajesz się coraz bardziej podatny na utratę zębów. Im bardziej będziesz o nie dbać, tym mocniej zminimalizujesz to ryzyko. Pamiętaj więc, by gabinety dentystyczne odwiedzać regularnie, czyli chodzić do nich przynajmniej raz na pół roku. Jeżeli natomiast poczujesz tylko, że boli cię ząb, nie zwlekaj z umówieniem się na wcześniejszą wizytę. Im szybciej twój stomatolog cię zobaczy, tym prędzej będzie mógł ci pomóc. A musisz wiedzieć, że niewyleczone zęby zazwyczaj doprowadzają do poważnych powikłań.


Ekspozycja jako sposób na pokonanie lęku przed dentystą

Na samą myśl o tym, że masz odwiedzić gabinet dentystyczny, dostajesz ataku paniki, nawet jeśli zapisałeś się na typową kontrolę uzębienia? Najprawdopodobniej masz więc do czynienia z typowym lękiem przed dentystą, czyli bardzo popularną fobią, z którą zmaga się tysiące ludzi na całym świecie. Najlepszym sposobem na jej pokonanie jest technika nazywana ekspozycją. Nie jesteś w stanie zwalczyć swojej fobii, jeżeli cały czas będziesz unikać wywołujących ją sytuacji. Musisz się niestety z nimi zmierzyć. Rób to jednak na spokojnie, by uniknąć pogłębienia i nasilenia lęku.

Dobrze by było, gdyby twój dentysta dowiedział się o twojej fobii. Przy najbliższej okazji opowiedz mu o swoich problemach i strachu. Powiedz, że cierpisz na fobię przed dentystą i wytłumacz, jak ciężkie są dla ciebie tego rodzaju wizyty. Gdy podzielisz się z drugą osobą swoimi obawami, od razu zrobi ci się trochę lepiej. Twój stomatolog może też wesprzeć cię w twoim procesie leczenia. Być może nawet sam zaproponuje ci, byś podczas pierwszych kilku wizyt ograniczył się wyłącznie do rozmowy z nim, zamiast od razu poddawać się skomplikowanym zabiegom.


Bardzo ważne jest jednak to abyśmy

Polscy dentyści uznawani są za jednych z najlepszych specjalistów od leczenia zębów na świecie. Niejeden stomatolog, który kształcił się w naszym kraju, już dziś robi wielką karierę za granicą. Mimo tego my wciąż nie potrafimy przekonać się do tego, że godzinne czy półgodzinne posiedzenie na fotelu stomatologicznym nie musi być przyczyną dyskomfortu, bólu czy irracjonalnego strachu. Bardzo ważne jest jednak to, abyśmy zapisali się do takiego dentysty, do którego będziemy chodzić ze względną przyjemnością. Koniecznie poszukajmy takiej osoby. Prędzej czy później na pewno na nią natrafimy.

Na pewno lepszy okaże się dla nas dentysta prywatny od tego działającego w państwowej placówce. A dlaczego? Wbrew pozorom nie chodzi tu nawet o samego lekarza. Zarówno specjaliści pracujący w prywatnych klinikach, jak i ci zatrudniani przez publiczne ośrodki zdrowia mogą wykazywać się świetnymi kompetencjami i znakomitym podejściem do pacjenta, ale różnica polega na tym, że prywatny gabinet dentystyczny będzie najpewniej lepiej wyposażony. To w nim skorzystamy z większych udogodnień. Będziemy mogli zastosować na sobie najsilniejsze środki znieczulające, które całkowicie zminimalizują nasz ból czy strach.


Pomocne okażą się tutaj techniki relaksacyjne

Lęk przed dentystą jest jedną z najczęściej diagnozowanych fobii. Szacuje się, że cierpi na niego nawet połowa dzieci i młodzieży, ale choć z wiekiem fobie przeważnie mijają, akurat ten typ potrafi utrzymywać się nawet w dorosłym życiu. Gdy gabinet stomatologiczny i sam stomatolog stają się źródłem trudnego do wyjaśnienia strachu oraz łączących się z nim objawów somatycznych, takich jak przyspieszony oddech czy szybkie bicie serca oraz nadmierna potliwość, dbanie o zęby stanie się niemalże niewykonalne. Na szczęście każdą fobię można zwalczyć. Pomocne okażą się tutaj techniki relaksacyjne oraz dobra psychoterapia.

Dentysta to taki lekarz, jak każdy inny i z tego należy od razu zdać sobie sprawę. Błędne myśli powstające w głowie często są skutkiem utrwalenia pewnych nieprawidłowych przekonań. Należy raz jeszcze się im przyjrzeć i je podważyć, by wyrobić sobie nowe - prawidłowe już - przekonania na temat leczenia zębów. Gabinet dentystyczny warto też odwiedzać jak najczęściej mimo swoich lęków i strachów. W leczeniu fobii bardzo ważne jest bowiem to, aby na spokojnie i powoli oswajać się ze źródłem przykrych objawów.



© 2019 http://dla-stomatologow.informator.opoczno.pl/